Zrównoważony łańcuch dostaw
Zgodnie ze strategią ESG Grupy dążymy do oszacowania naszego śladu węglowego w wymiarze ilościowym, aby na tej podstawie precyzyjnie określić cele klimatyczne, zgodnie ze ścieżką wyznaczoną porozumieniem paryskim.
Zgodnie ze strategią ESG Grupy dążymy do oszacowania naszego śladu węglowego w wymiarze ilościowym, aby na tej podstawie precyzyjnie określić cele klimatyczne, zgodnie ze ścieżką wyznaczoną porozumieniem paryskim. Działamy w sposób etyczny oraz odpowiedzialny społecznie i środowiskowo, i tego samego oczekujemy od naszych partnerów biznesowych. Nasze standardy etyczne i zasady współpracy są transparentne i znane wszystkim dostawcom
Chcemy współpracować z podmiotami, które kierują się tymi samymi co my wartościami i stawiają sobie podobne do naszych cele. Oczekujemy od partnerów biznesowych współodpowiedzialności za klimat, środowisko i wpływ społeczny. Do 2030 roku zamierzamy wprowadzić system oceny dostawców produktów i usług na podstawie kryteriów ESG. Wdrożymy też program redukcji śladu węglowego produktów wraz z systemem zbierania danych o emisjach. Będziemy promować zrównoważone zmiany i wspierać partnerów handlowych w ich przeprowadzaniu zarówno w obszarze społecznym, jak i środowiskowym. Planujemy organizację szkoleń w tym zakresie.
Codziennie z zakładów Grupy Azoty wyjeżdżają tysiące ton naszych produktów. Każdego dnia trafia też do nas ogromna ilość surowców potrzebnych do produkcji. Nad koordynacją skomplikowanego łańcucha dostaw Grupy Azoty czuwają departamenty logistyki i zakupów. To tam podejmowane są decyzje, jak optymalnie zorganizować transport do i z zakładów naszych spółek. Łączymy oszczędności finansowe w logistyce z wymiernymi korzyściami dla środowiska.
Wydajny łańcuch dostaw pozwala nam sprzedawać nasze produkty w Unii Europejskiej i pozostałych krajach Europy oraz w Azji, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej oraz Afryce.
Nasze bazy magazynowe rozsiane są po całej Polsce. Dodatkowo korzystamy z magazynów ponad 80 dystrybutorów zewnętrznych. Bez względu na miejsce, gdzie przechowujemy produkty i surowce, zawsze skrupulatnie przestrzegamy najwyższych standardów i odpowiednich norm bezpieczeństwa.
Jeśli to możliwe, korzystamy z transportu kolejowego. To najbardziej przyjazny środowisku i jednocześnie i efektywny kosztowo sposób przewozu materiałów. Jego sprawną organizacją dla całej Grupy zajmuje się nasza spółka Grupa Azoty Koltar, która jest jednocześnie właścicielem nowoczesnej hali napraw i przeglądów technicznych lokomotyw.
Nasza Grupa korzysta też z własnych aktywów portowych w Gdyni, Gdańsku i Policach. Wysyłamy nasze produkty w masowcach i chemikaliowcach, a także w dużych transportach intermodalnych w kontenerach. Ładunki obsługiwane są przez terminale kontenerowe Gdyni i Gdańska oraz przez większość działających na rynku armatorów. Drogą morską wysyłamy nawozy oraz produkty chemiczne do dalszego przetwarzania przez odbiorców.
Zgodnie z naszą strategią doskonałości operacyjnej, w perspektywie do 2030 roku planujemy zwiększenie potencjału przeładunkowego poprzez rozbudowę zasobów magazynowych spółek grupy kapitałowej, w tym modernizację logistyki w obszarze nawozów i tworzyw, oraz obniżenie kosztów korzystania z magazynów zewnętrznych.
DOBRA PRAKTYKA
Korzystamy z nowoczesnego systemu TMS SOOT, który usprawnia procesy związane z transportem i pozwala m.in. komunikować się z przewoźnikami, zgłaszać zdarzenia transportowe, awizować transporty i powiadamiać odbiorców o rozpoczęciu transportu.
DOBRA PRAKTYKA
W kwietniu 2021 roku w najstarszym istniejącym fragmencie szczecińskiej stoczni dwoma cysternami załadowano 30 ton NOXy na statek „Barbara”, który zużywa około 200 litrów tego produktu dobowo. Załadunek wymagał specjalnego przygotowania. Wykorzystano węże o długości ponad 50 m. Wcześniej NOXy ładowano tylko w portach Europy Zachodniej.
DOBRA PRAKTYKA
Grupa Azoty ZAK S.A. została w 2021 roku członkiem Porozumienia o Współpracy Operatorów Terminali i Centrów Logistycznych Europy Środkowo-Wschodniej. Zrzeszenie, którego inicjatorem były Polskie Koleje Państwowe S.A., integruje podmioty działające w branży transportu, spedycji i logistyki. Kędzierzyńska spółka Grupy Azoty jest pierwszym w tym gronie przedsiębiorstwem produkcyjnym.
Skala naszej działalności i zamówień sprawia, że jesteśmy bardzo atrakcyjnym zleceniodawcą dla przedsiębiorstw z wielu branż. Chcemy nasz wpływ wykorzystać do promocji ważnych dla nas wartości. Aby współpracować z Grupą Azoty, dostawcy muszą przestrzegać Kodeksu postępowania dla partnerów biznesowych. Dokument zakazuje m.in.:
- korzystania z pracy dzieci w całym łańcuchu dostaw,
- korzystania z pracy przymusowej lub niewolniczej,
- korupcji w jakiejkolwiek postaci,
- finansowania partii politycznych,
- prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu,
- łamania podstawowych praw pracowniczych i przepisów prawa,
- dyskryminacji pracowników.
Dostawcy akceptując Kodeks zobowiązują się również do minimalizacji swojego oddziaływania na środowisko naturalne oraz unikania wykorzystywania surowców ze stref konfliktów.
Na etapie wyboru dostawcy wymagane jest potwierdzenie zapoznania się z „Kodeksem postępowania dla partnerów biznesowych, Kodeksem postepowania etycznego Grupy Azoty oraz z Polityką antykorupcyjną, a następnie w zawieranych umowach strony zobowiązują się do przestrzegania i stosowania obu dokumentów. Dodatkowo z każdym dostawcą podpisujemy zobowiązanie do wzajemnego wspierania się w procesie wykrywania i zwalczania uchybień oraz niezwłocznego informowania o tego typu przypadkach.