Bezpieczeństwo pracowników
Kwestie bezpieczeństwa pracy we wszystkich spółkach tworzących Grupę Azoty nie podlegają kompromisom.
Kwestie bezpieczeństwa pracy we wszystkich spółkach tworzących Grupę Azoty nie podlegają kompromisom. Traktujemy je priorytetowo – zdajemy sobie sprawę, że specyficzne warunki naszej pracy sprawiają, że przestrzeganie zasad BHP to nie kwestia przepisów, ale zdrowia i życia ludzkiego. Każda nasza spółka wdrożyła kompleksowy system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy opieramy na normie ISO 45001:2018, która kładzie duży nacisk na:
- ocenę ryzyka BHP;
- profilaktykę i zapobieganie wypadkom;
- zbieranie i wykorzystywanie informacji dotyczących incydentów niewypadkowych;
- umożliwienie działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa wszystkim zainteresowanym, w tym pracownikom i stronie społecznej w ramach konsultacji i współudziału.
Służby BHP w poszczególnych spółkach Grupy Azoty systematycznie prowadzą kontrole, uczestniczą w zespołach wypadkowych i awaryjnych. Każde potencjalne zdarzenie zgłaszane przez pracowników w formie elektronicznej i papierowej jest analizowane. Rejestr zagrożeń, zdarzeń potencjalnie wypadkowych oraz obserwacji jest na bieżąco aktualizowany w bazie internetowej. W celu zapobieżenia zaistnieniu niebezpiecznych sytuacji regularnie prowadzona jest wymiana informacji pomiędzy spółkami poprzez zamieszczanie na platformie internetowej analizy wniosków wypływających ze zdarzeń potencjalnie wypadkowych.
Grupa Azoty S.A.
W Grupie Azoty S.A. obszar BHP podlega regulaminowi pracy, który określa prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników. Spółka wdrożyła też system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy zgodny z normą ISO-45001.
- Działanie systemów jest regularnie oceniane w ramach audytów zewnętrznych, a zgodność z normami potwierdzają odpowiednie certyfikaty. W roku 2021 audyt zewnętrzny firmy DNV zakończył się wynikiem pozytywnym potwierdzając wdrożenie normy ISO-45001.
- System bezpieczeństwa obejmuje m.in.:
- ocenę ryzyka i odpowiedni dobór środków ograniczających ryzyko,
- rozbudowany system kontroli i reagowania na nieprawidłowości,
- aktywny udział pracowników (zgłaszanie zagrożeń, społeczna inspekcja pracy),
- funkcjonowanie zespołów (komisji), w tym komisji BHP, oceniających projekty i dopuszczających nowe instalacje do eksploatacji,
- spełnianie wszystkich niezbędnych wymogów prawnych,
- Regularnie prowadzimy szkolenia BHP dla pracowników.
- Opracowaliśmy czytelną i jasną procedurę wykonywania prac niebezpiecznych na terenie Grupy Azoty S.A. przez podmioty zewnętrzne.
W spółce wdrożono odpowiednie działania oceny ryzyka zawodowego według norm prawnych, ISO 50001 oraz wewnętrznej procedury. W zakresie możliwości powstania poważnych awarii przemysłowych spółka przygotowuje analizę bezpieczeństwa procesowego w formie Raportu o bezpieczeństwie. Zakład posiada elektroniczny system zgłaszania zagrożeń BHP, zdarzeń potencjalnie wypadkowych oraz wypadków. W spółce funkcjonuje także procedura wewnętrzna określająca zgłaszanie takich sytuacji oraz odpowiednie na niereagowanie.
W zakresie medycyny pracy Grupa Azoty S.A. współpracuje z lokalnym zakładem opieki zdrowotnej - Mościckim Centrum Medycznym (MCM), który wykonuje wszystkie badania medycyny pracy oraz obsługuje zakładową karetkę pogotowia. Ponadto lekarze MCM uczestniczą w corocznych przeglądach warunków pracy. Współpraca obejmuje także kwestie szczepień profilaktycznych. Spółka wdrożyła odpowiednie procedury zapewniające poufność danych związanych ze zdrowiem pracowników.
W uchwalonej w 2021 roku strategii firmy znalazł się cel dotyczący propagowania zdrowego trybu życia pracowników. Osobom zatrudnionym umożliwiono korzystanie z karnetów oferujących możliwość korzystania z oferty wielu firm działających w dziedzinie sportu i aktywnego wypoczynku. Karnety były dofinansowane przez Spółkę. Pracownicy korzystają także z usług leczniczych firmy LUXMED.
DOBRA PRAKTYKA
W onlinowej bazie Akademii Wiedzy Grupy Azoty S.A. umieściliśmy sześć części programu BHP dla osób kierujących pracownikami.
Grupa Azoty S.A. chce włączać pracowników w proces kształtowania poziomu bezpieczeństwa w zakładzie. W spółce wprowadziliśmy stanowiska Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy oraz Wydziałowi społeczni inspektorzy Pracy. Zadaniem osób pełniących te funkcje jest działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa i warunków pracy w imieniu pracowników. Raz na kwartał zbiera się Zakładowa Komisja BHP, w której uczestniczą przedstawiciele związków zawodowych oraz Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy. Rolą komisji jest zapewnienie komunikacji w obszarze BHP między przedstawicielami pracodawcy a przedstawicielami pracowników.
Kwestie bezpieczeństwa obejmują też działania na styku z innymi podmiotami włączając w to społeczność lokalną i inne firmy w pobliżu Spółki oraz określenie zasad bezpieczeństwa we współpracy z podwykonawcami wykonującymi prace na terenie Grupy Azoty S.A.
W zakładzie realizowane są we własnym zakresie szkolenia wstępne i okresowe BHP oraz kursy ADR, RID i ratownictwa chemicznego. Spółka wdrożyła też działania umożliwiające udział pracowników w koniecznych specjalistycznych szkoleniach zewnętrznych – dotyczy to m.in. uprawnień energetycznych, napełniania cystern materiałami niebezpiecznymi oraz obsługi suwnic i dźwigów.
Spełniamy wymagania prawne dotyczące Zakładu dużego ryzyka wystąpienia awarii przemysłowej. Na bieżąco aktualizowany jest Raport o Bezpieczeństwie, Program Zapobiegania Awariom, Wewnętrzny Plan Operacyjno-Ratowniczy oraz materiały informacyjne dla społeczeństwa dotyczące zagrożenia awariami.
Poziom zabezpieczeń procesowych oraz systemu reagowania na awarie w tym Zakładowa Straż Pożarna jest stale podnoszony.
W 2021 nie zanotowano w Zakładzie poważnej awarii przemysłowej w rozumieniu Ustawy Prawo Ochrony Środowiska
Grupa Azoty Kędzierzyn
System zarządzania bezpieczeństwem jest oparty na normie ISO 45001 i obejmuje wszystkie działania, pracowników i miejsca pracy.
W Grupie Azoty Kędzierzyn dla każdego nowego pracownia przeprowadza szkolenia związane z identyfikacją zagrożeń i oceną ryzyka zawodowego oraz minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Dla zidentyfikowanych zagrożeń i zagrożeń znaczących, spółka dokonuje analizy możliwości likwidacji lub zmniejszenia ich wpływu na bezpieczeństwo pracy z uwzględnieniem aktualnych uwarunkowań finansowych, technicznych i organizacyjnych W oparciu o zatwierdzone cele szczegółowe, każdego roku opracowywany jest „Plan poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy”.
Każdy Kierownik jest zobowiązany przekazywać podległym pracownikom informacje o zagrożeniach dla zdrowia i życia występujących na poszczególnych stanowiskach pracy oraz sposobach ich eliminacji. Pracownicy mogą zgłaszać ryzyka związane z wykonywaną przez nich pracą i sytuacje niebezpieczne m.in. poprzez anonimowe forum intranetowe, swoich społecznych przedstawicieli lub w różnych formach osobiście.
Po ujawnieniu zdarzenia wypadkowego lub potencjalnie wypadkowego wdrażane są działania zapobiegające jego wystąpieniu w przyszłości. Co najmniej raz w roku spółka przeprowadza zbiorczą analizę przyczyn wystąpienia wypadków i zdarzeń potencjalnie wypadkowych i formułuje działania doskonalące w formie wniosków w okresowej Analizie i ocenie stanu bezpieczeństwa”. Grupa określiła również zasady oraz tryb postępowania w przypadku wystąpienia awarii.
Pracownicy zakładu w Kędzierzynie mogą zgłaszać zagrożenia związane z wykonywaną przez nich pracą i sytuacje niebezpieczne m.in. poprzez anonimowe forum intranetowe, swoich społecznych przedstawicieli lub w różnych formach osobiście. Przed represjami chronią ich między innymi zapisy Kodeksu postępowania etycznego w Grupie Azoty.
W Grupie Azoty Kędzierzyn w zakresie bezpieczeństwa pracy wdrożone są odpowiednie polityki szkoleniowe. Grupa przeprowadza między innymi:
- szkolenie wstępne ogólne i na stanowisku pracy,
- szkolenia stanowiskowe, które kończą się egzaminem dopuszczającym pracownika do samodzielnego wykonywania pracy,
- szkolenia okresowe,
- szkolenia doraźne, których prewencyjnym celem jest omówienie zaistniałych wypadków przy pracy, awarii lub sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu lub środowisku oraz w przypadkach istotnych zmian w przepisach z zakresu bezpieczeństwa,
- szkolenia okresowe dla pracowników administracyjno-biurowych, kierujących pracownikami oraz pracowników inżynieryjno-technicznych prowadzone są w formie zdalnej - on-line.
W Kędzierzyńskiej spółce dokumenty z zakresu systemu zarządzania bezpieczeństwem są konsultowane z przedstawicielami załogi. Okresowo sporządzana jest analiza stanu BHP oraz analiza aktów prawnych. Pracownicy mają także dostęp do zakładowego intranetu, gdzie zamieszczono szereg informacji BHP. Przedstawiciele pracowników uczestniczą w procesie oceny ryzyka zawodowego, postępowań powypadkowych, procesie wyboru programów prozdrowotnych czy w programie obserwacji behawioralnych. W procesie oceny ryzyka zawodowego i w posiedzeniach Komisji Bezpieczeństwa bierze udział także lekarz medycyny pracy. Pracownicy Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. od wielu lat korzystają z programów prozdrowotnych realizowanych przez spółkę. Wszystkie dane dotyczące zdrowia pracowników są objęte odpowiednią ochroną.
Każdy osoba zatrudniona na stanowisku kierowniczym w Grupie Azoty Kędzierzyn jest zobowiązana przekazywać podległym pracownikom informacje o zagrożeniach dla zdrowia i życia na poszczególnych stanowiskach pracy oraz o działaniach ochronnych. Fakt przekazania i potwierdzenie przyjęcia takiej informacji jest dokumentowany podpisem pracownika oraz datą.
Wszystkim wchodzącym na teren nadzorowany przez Grupę Azoty Kędzierzyn udzielana jest informacja na temat zagrożeń oraz bezpiecznej pracy. Sprawdzamy kompletność odzieży ochronnej i środków ochrony indywidualnej w przypadku wszystkich kierowców wjeżdżających na załadunek lub rozładunek towarów.
Dodatkowe działania w zakresie bezpieczeństwa wdrożone w Grupie Azoty Kędzierzyn to między innymi:
- modernizacja i automatyzacja instalacji produkcyjnych oraz załadunkowych w zakładach, dzięki czemu nie odnotowuje się przekroczeń wydatku energetycznego oraz ekspozycji pracowników na ponadnormatywne oddziaływanie czynników niebezpiecznych.
- Wdrożono system 5S, który pozwala na stworzenie i utrzymanie ergonomicznego, czystego i bezpiecznego miejsca pracy.
- karetkę pogotowia ratunkowego z zespołem ratunkowym dostępna na potrzeby pracowników przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
- przenośne defibrylatory w kluczowych obiektach firmy
- powszechny obowiązek stosowania środków ochrony oczu, który dotyczy wszystkich pracowników i innych osób wchodzących na instalacje produkcyjne.
- kontrole, wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu, w zakresie przestrzegania przepisów ruchu drogowego oraz trzeźwości na terenie zakładu.
Grupa Azoty Puławy
W Grupie Azoty Puławy funkcjonuje system zarządzania BHP wdrożony wg. normy PN-N-45001. W spółce wdrożono także Politykę jakości, środowiska i bezpieczeństwa, która stanowi zobowiązanie do podejmowania działań na rzecz bezpieczeństwa w Grupie. W ramach tej polityki sformułowano szczegółowe cele i zadania. W dwóch spółkach Grupy Puławy zapisy dotyczące bezpieczeństwa pracy zostały odzwierciedlone w zintegrowanym systemie zarządzania, w pozostałych wprowadzono politykę bezpieczeństwa.
Grupa Azoty Puławy prowadzi na swoim terenie regularne kontrole z udziałem Komisji Pożarowo-Technicznej i Komisji BHP. Przeprowadzane są również wewnętrzne audyty zintegrowanego systemu zarządzania. Spółka realizuje wszystkie przewidziane przepisami szkolenia BHP pracowników, a środowisko pracy jest na bieżąco monitorowane.
Spółka na podstawie zidentyfikowanych zagrożeń ocenia ryzyko zawodowe, a wyniki oceny stanowią podstawę do wprowadzenia ulepszeń w zakresie BHP. Pracownicy mogą zgłaszać, jakie rodzaje ryzyka wiążą się z wykonywaną przez nich pracą poprzez przekazywanie informacji anonimowo do skrzynki uwag BHP lub informować Społeczną Inspekcję Pracy. Sprawy związane z BHP są konsultowane podczas Komisji BHP, które odbywają się raz na trzy miesiące i w których uczestniczą przedstawiciele pracowników, a także w ramach rad technicznych i odbiorowych.
W 2021 roku spółka na bieżąco realizowała szkolenia wstępne i stanowiskowe. Są one prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę inżynieryjną Służby BHP Grupy Azoty Puławy
Puławska spółka współpracuje z przychodnią Medical, która wykonuje na zlecenie spółki usługi medyczne. W spółce działa również służba medycyny pracy, która doradza w ramach Komisji BHP i szkoli pracowników z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. W ramach umowy utworzono całodobowy punkt ratownictwa medycznego. Dane medyczne pracowników objęte są ochroną.
DOBRA PRAKTYKA
W 2021 roku w zakładach Grupy Azoty Puławy prowadzone były akcje zbiórki krwi oraz wykonywano darmowe testy na obecność koronawirusa.
Grupa Azoty Police
Grupa Azoty Police posiada od 2021 roku system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy zgodny z wymaganiami od 2021 r. zgodny z wymaganiami PN-ISO 45001:2018. W Policach zasady dotyczące BHP zostały ujęte w zakładowym układzie zbiorowym pracy, a bardziej szczegółowe uregulowania w wewnętrznych aktach normatywnych. szkolenia BHP pracowników,
Identyfikacja zagrożeń, ocena ryzyka oraz badanie incydentów w kontekście BHP odbywało się zgodnie z specjalną procedurą PQ-O-H01. Pracownicy zakładów uczestniczą w opracowywaniu, wdrażaniu i ocenie systemu BHP między innymi poprzez udział w Komisji BHP, Społeczną Inspekcję Pracy oraz narady przedstawicieli dyrekcji, kierowników wydziałów, starszych mistrzów oraz służb technicznych w ramach Dnia Bezpieczeństwa.
W Grupie Azoty Police szkolenia okresowe BHP na wszystkich stanowiskach pracy odbywały się w formie samokształcenia. Materiały szkoleniowe przesyłane są pracownikom drogą elektroniczną, a szkolenie kończy się egzaminem sprawdzającym w formie testu do wypełnienia. Skan lub zdjęcie wypełnionego i podpisanego testu pracownik jest zobowiązany odesłać emailem do Biura BHP. Wstępne szkolenia BHP odbywają się w formie stacjonarnej.
Grupa Azoty Police współpracuje z lokalną przychodnią „Medika” w zakresie medycyny pracy poszerzonej o prowadzenie ambulatoryjnej rehabilitacji leczniczej w standardzie poszerzonym oraz doraźnej opieki medycznej. Dodatkowo spółka wprowadziła program opieki stomatologicznej "DENT PLUS" w ramach medycyny pracy. Lekarz medycyny pracy jest członkiem komisji BHP i uczestniczy również w identyfikacji zagrożeń. Wszystkie dane dotyczące zdrowia pracowników objęte są ochroną.
Spółka oferuje również płatne dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne LUXMED. W zależności od potrzeb, mogą oni przystąpić do Pakietu Indywidualnego (pracownik), Pakietu Partnerskiego (pracownik i 1 współubezpieczony - małżonek/partner/dziecko), Pakietu Rodzinnego (pracownik i małżonek/partner oraz dzieci) oraz do Pakietu Rodzic (pracownik i rodzice). Oferta dodatkowego ubezpieczenia jest udostępniona w zakładowym intranecie oraz w Punkcie Obsługi Pracowniczej. Dodatkowo LUXMED organizuje bezpłatne spotkania online na których można uzyskać informacje związane z troską o zdrowie. W czasie pandemii dostępne były też bezpłatne szczepienia przeciwko COVID-19.
W Grupie Azoty w 2021 roku nie odnotowano wypadków śmiertelnych związanych z pracą, ale jedna osoba wykonująca pracę dla Grupy Azoty Police doznała wypadku ciężkiego - doszło do polania stężonym kwasem siarkowym. Po wypadku w spółce podjęto zdecydowane działania zapobiegające podobnym przypadkom w przyszłości - pracownicy na odpowiednich stanowiskach zostali wyposażeni w specjalistyczną odzież ochronną, a okoliczności zdarzenia przedstawiono w wewnętrznych systemach komunikacji. Przeprowadzono również powtórne szkolenia i zadbano o odpowiednie przygotowania stanowisk pracy.
W lżejszych wypadkach przy pracy ucierpiało 118 osób – 102 mężczyzn i 16 kobiet. Najczęstszymi skutkami wypadków lekkich były rany pooparzeniowe na ciele oraz urazy kończyn górnych i dolnych. Wszystkie zdarzenia zostały przeanalizowane zgodnie z obowiązującymi w spółkach procedurami, a wszędzie tam, gdzie było to możliwe, podjęto działania zapobiegające powtórzeniu się podobnych sytuacji w przyszłości.
Liczba wypadków przy pracy wśród pracowników i innych osób wykonujących pracę w podziale na płeć poszkodowanych1
2020 | 2021 | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Metryka | Płeć | Grupa Azoty KĘDZIERZYN | Grupa Azoty POLICE | Grupa Azoty PUŁAWY | Grupa Azoty S.A. | Suma wypadków w 2020 | Grupa Azoty KĘDZIERZYN | Grupa Azoty POLICE | Grupa Azoty PUŁAWY | Grupa Azoty S.A. | Suma wypadków w 2021 |
Liczba wypadków lekkich przy pracy wśród pracowników, w podziale na płeć poszkodowanych | K | 1 | 4 | 4 | 1 | 10 | 1 | 3 | 7 | 5 | 16 |
M | 3 | 31 | 27 | 11 | 72 | 13 | 37 | 39 | 13 | 102 | |
Liczba wypadków lekkich przy pracy wśród innych osób wykonujących pracę, w podziale na płeć poszkodowanych | K | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
M | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 0 | 5 | |
Liczba wypadków ciężkich (bez śmiertelnych) przy pracy wśród pracowników, w podziale na płeć poszkodowanych | K | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
M | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Liczba wypadków ciężkich (bez śmiertelnych) przy pracy wśród innych osób wykonujących pracę, w podziale na płeć poszkodowanych | K | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
M | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Liczba wypadków śmiertelnych przy pracy wśród pracowników, w podziale na płeć poszkodowanych | K | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
M | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Liczba wypadków śmiertelnych przy pracy wśród innych osób wykonujących pracę, w podziale na płeć poszkodowanych | K | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
M | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Suma | 4 | 35 | 31 | 12 | 82 | 14 | 46 | 46 | 18 | 124 |
1 Nastąpiła korekta danych względem Sprawozdania na temat informacji niefinansowych Grupy Kapitałowej Grupa Azoty za okres 12 miesięcy zakończony dnia 31 grudnia 2021 roku.
Wskaźnik wypadków wśród pracowników i innych osób wykonujących pracę w podziale na płeć poszkodowanych2
20213 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Metryka | Płeć | Grupa Azoty KĘDZIERZYN | Grupa Azoty POLICE4 | Grupa Azoty PUŁAWY | Grupa Azoty S.A. |
Wskaźnik wypadków lekkich przy pracy wśród pracowników | K | 0,3 | 0,8 | 1,2 | 1 |
M | 1,5 | 2,6 | 1,9 | 1 | |
Wskaźnik wypadków lekkich przy pracy wśród innych osób wykonujących pracę | K | 0 | Brak danych | 0 | 0 |
M | 0 | Brak danych | 0 | 0 | |
Wskaźnik wypadków ciężkich przy pracy wśród pracowników | K | 0 | 0 | 0 | 0 |
M | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Wskaźnik wypadków ciężkich przy pracy wśród innych osób wykonujących pracę | K | 0 | Brak danych | 0 | 0 |
M | 0 | Brak danych | 0 | 0 | |
Wskaźnik wypadków śmiertelnych przy pracy wśród pracowników | K | 0 | 0 | 0 | 0 |
M | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Wskaźnik wypadków śmiertelnych przy pracy wśród innych osób wykonujących pracę | K | 0 | Brak danych | 0 | 0 |
M | 0 | Brak danych | 0 | 0 |
2 Wskaźnik wypadków liczony jest: liczba wszystkich zarejestrowanych wypadków / łączna liczba przepracowanych godzin × 200 000. Wskaźnik nie był liczony w 2020 roku.
3 Liczba przepracowanych godzin wśród pracowników w 2021 roku: Grupa Azoty S.A. (1 049 520 dla kobiet i 2 487 455 dla mężczyzn), Grupa Azoty Kędzierzyn (697 864 dla kobiet i 1 768 431 dla mężczyzn), Grupa Azoty Puławy (1 128 722.5 dla kobiet i 4 169 020 dla mężczyzn), Grupa Azoty Police (770 950.44 dla kobiet i 2 857 928.27 dla mężczyzn).
4 Grupy Azoty Police nie posiada informacji na temat liczby godzin przepracowanych przez osoby wykonujące pracę w ramach innych umów niż umowa o pracę. Osoby takie rozliczane są miesięcznie/kwotowo.